ZESPOŁY, KTÓRE ZAKWALIFIKOWAŁY SIĘ DO DRUGIEGO -  PRAKTYCZNEGO ETAPU KONKURSU TO:

 • SP nr 3 w Gryfinie
 • SP w Kaliszu Pomorskim
 • SP nr 2 w Połczynie – Zdroju
 • SP w Chwiramie
 • SP nr 1 w Chojnie
 • SP w Baniach
 • SP w Cedyni
 • SP nr 11 w Szczecinie
 • SP 21 w Szczecinie
 • Gimnazjum nr 46 w Szczecinie

Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w konkursie, a grupy które zakwalifikowały się do II etapu konkursu zapraszamy do dalszej rywalizacji w dniu 17 maja 2019 roku.

V KONKURS
UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY
POD PATRONATEM  ZACHODNIOPOMORSKIEGO KURATORA OŚWIATY,
MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA ZACHODNIOPOMORSKIEGO
I PREZYDENTA MIASTA SZCZECIN

Terminy

Regulamin

Formularz zgłoszenia

TERMINY:
CZĘŚĆ TEORETYCZNA – 26 kwietnia 2019 r. (test internetowy)
CZĘŚĆ PRAKTYCZNA - 17 maja 2019 r., w godzinach od 8.45 – 14.00.
ORGANIZATORZY – Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 21 w Szczecinie, ul. Witkiewicza 40,
Dyrektor Wydziału Zdrowia Publicznego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie
https://www.szczecin.uw.gov.pl/
TERMIN ZGŁASZANIA DRUŻYN – do dnia 22 marca 2019 r.
- e–mailem – Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (z dopiskiem w temacie - konkurs).


REGULAMIN KONKURSU
Pierwszej pomocy przedmedycznej dla młodzieży gimnazjalnejTematyka konkursu obejmuje następujące zagadnienia:

 • postępowanie na miejscu wypadku (wykonywanie kolejno czynności informacyjno - ratunkowych),
 • umiejętność powiadamiania służb ratunkowych,
 • rozpoznanie i postępowanie z powstałymi ranami i urazami,
 • postępowanie w wypadku poparzenia ciała, przełyku lub oka,
 • udzielanie pomocy osobie porażonej prądem,
 • umiejętność unieruchamiania podczas złamania kości i uszkodzenia stawów,
 • rozpoznawanie i tamowanie krwotoków,
 • pomoc w przypadku zasłabnięcia, omdlenia,
 • ciała obce w ciele człowieka,
 • wykonanie resuscytacji krążeniowo – oddechowej u dorosłych i dzieci (na manekinie),
 • utrata przytomności,
 • umiejętności transportowania poszkodowanego.

Dyrektor szkoły powołuje Komisję Konkursową na część teoretyczną w skład której wchodzą:

ekspert z dziedziny ratownictwa medycznego,
pielęgniarka szkolna.
Konkurs składa się z dwóch etapów:
- teoretycznego, (test jednokrotnego i wielokrotnego wyboru) który rozwiązywać będą uczestnicy indywidualnie, natomiast punkty sumowane będą drużynowo,
- praktycznego – który odbędzie się w plenerze – do wykonania będą różnego rodzaju zadania, dotyczące udzielania pierwszej pomocy, które poprzedzone zostaną realistycznym ucharakteryzowaniem pozorantów.


Uczestnicy wraz z opiekunem otrzymają mapę z wyznaczoną trasą, na której będą do wykonania czynności ratunkowe oraz kartę startową.


Opiekę sędziowską w części praktycznej sprawować będą wykwalifikowani ratownicy z Ochotniczej Straży Pożarnej i WOPR.


Udział w części praktycznej uzależniony jest od wyniku testu teoretycznego. Lista zakwalifikowanych szkół zostanie umieszczona na stronie internetowej Szkoły Podstawowej Nr 21 w Szczecinie.

W części praktycznej konkursu będzie uczestniczyło tylko dziesięć pięcioosobowych zespołów wyłonionych spośród wszystkich zgłoszonych grup.

Przykładowe wyposażenie apteczki.

 • 3 szt. chust trójkątnych,
 • bandaże elastyczne i dziane (10cm x 4m, 5cm x 4m),
 • koce termiczne (koc życia),
 • plaster z opatrunkiem,
 • plaster bez opatrunku,
 • środek odkażający,
 • jałowe kompresy gazowe różne wielkości,
 • środki ochrony osobistej.

Ogłoszenie wyników nastąpi w dniu konkursu.

FORMULARZ ZGŁOSZENIA DO KONKURSU


Osoba odpowiedzialna: Robert Wypart

        18 maja 2018 r. w Szczecinie odbyła się czwarta edycja Wojewódzkiego Konkursu Udzielania Pierwszej Pomocy Przedmedycznej. Z 56 szkół z Województwa Zachodniopomorskiego do części praktycznej zakwalifikowało się 10 zespołów, które najlepiej rozwiązały zadania testu przygotowanego przez Ochotniczą Straż Pożarną Szczecin i w wyznaczonym terminie przybyły do Szczecina. Konkurs ten z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem, a jego rangę z pewnością podnoszą przedstawiciele urzędów, instytucji oraz media, którzy obejmują go honorowym patronatem. W tym roku byli to:
- Wojewoda Zachodniopomorski,
- Zachodniopomorski Kurator Oświaty,
- Polska Rada Resuscytacji,
- Anna Mieczkowska – Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego
- Prezydent Miasta Szczecin
- TVP Szczecin (patronat medialny)
         W tej edycji, podobnie do lat wcześniejszych, na pięcioosobowe drużyny czekały profesjonalnie przygotowane punkty, w których należało jak najlepiej wykonać określone zadania konkursowe – udzielić pierwszej pomocy przedmedycznej w pozorowanych nieszczęśliwych zdarzeniach. Wszystko odbywało się w obszarze Wałów Chrobrego, w Parku im. Stefana Żeromskiego, a także na terenie Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. Merytoryczną oceną oraz przyznawaniem punktów poszczególnym drużynom zajmowała się Szczecińska Ochotnicza Straż Pożarna oraz Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe w Szczecinie. Każda grupa po otrzymaniu „pierwszopomocowych” koszulek oraz mapek okolicy z naniesionymi stacjami kontrolnymi – wyruszała zgodnie z planem do wykonywania zadań.
Wszystkie punkty były profesjonalnie przygotowane. Obecni na nich statyści – absolwenci i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 21 w Szczecinie – wyjątkowo realistycznie wcielali się w swoje role. Ich inscenizacje konkursowych wypadków wyglądały na tak rzeczywiste, że przypadkowi przechodnie „dawali się nabrać” i z rzeczywistym przejęciem reagowali na potencjalne zagrożenie, chcąc niejednokrotnie wykonać telefon alarmowy. Charakteryzacja wykonana przez szczecińską Ochotniczą Straż Pożarną była dopracowana w najmniejszym szczególe (ucięte kończyny, ciała obce w organizmie, różnego rodzaju rany), co dodatkowo podkreślało dramatyzm prezentowanych sytuacji.
        W tym roku na grupy czekało wiele trudnych zadań. Musieli zareagować na bójkę dwóch bezdomnych, pomóc kilkunastoosobwej grupie przechodniów atakowanych przez groźnego psa, profesjonalnie zająć się przewróconą przez rowerzystkę kobietą w ciąży z małym dzieckiem i pomóc w zderzeniu rowerzysty z rolkarzem, zabezpieczyć wypadek, w którym samochód przygniótł poszkodowaną, zaopiekować się chorym na epilepsję (jedynie w języku angielskim) oraz zaprezentować reanimację osoby, która tonęła. Również w Urzędzie Wojewódzkim czekały na uczniów konkurencje. W jednej z nich za pomocą specjalistycznego sprzętu została sprawdzona jakość prowadzonej przez uczestników resuscytacji (odbywało się to z pomocą fantomów podłączonych do komputera). Zawodnicy stanęli przez zadaniem polegającym na przyjęciu zgłoszenia na numer 112 (bójka kibiców w Parku Kasprowicza) oraz musieli pomóc dozorcy, który upadł z drabiny. Po każdym wykonanym zadaniu sędziowie na poszczególnych punktach omawiali z drużynami i ich opiekunami poziom przeprowadzonej akcji ratowniczej.
Uczestnicy wysoko oceniali jakość przygotowanych dla nich zadań. Oto jak wypowiadali się tuż po konkursie:
- Niesamowite przeżycie. Wszystko było niezmiernie realistyczne. Każde zadanie uświadamiało nam, jak ogromną wiedzę musimy posiadać by pomóc profesjonalnie drugiemu człowiekowi. Uczy nas to odpowiedzialności, a ten dzisiejszy konkurs był naprawdę cudownym doświadczeniem. (Dominika Wyrzykowska, SP Chwiram)
- Prowadzący zadania byli naprawdę bardzo profesjonalni. Szczegółowo omawiali z nami zadania. Akacja z samochodem była ogromnym zaskoczeniem. Ale poradziliśmy sobie. Sądzę, że najlepiej wypadliśmy podczas sprawdzania skuteczności resuscytacji. (Mikołaj Monicki, SP Chwiram)
- Genialna gra aktorska! Prawie dałam się nabrać. Wszystko było dopracowane na 100%. Serdecznie gratuluję organizatorom. (Karolina Ślęczka, Gim. nr 46)
- Zadania były naprawdę wymagające. Musiałyśmy się bardzo skupić, by wykonać wszystkie akcje ratownicze na najwyższym poziomie. Bardzo się cieszę, że udało nam się wygrać. Włożyłyśmy w ten konkurs naprawdę dużo pracy. Serdecznie dziękuję Panu Robertowi Wypartowi za świetne przygotowanie. (Martyna Piątkowska, SP 21)
         Po konkursie uczestnicy mięli okazję obejrzeć akcję wyławiania z Odry dwóch mężczyzn, którzy wypadli z łódki. Oczywiście był to pokaz, więc naprawdę nikomu nic się nie stało. Następnie wszyscy udali się do Sali Rycerskiej Urzędu Wojewódzkiego, w której odbyło się uroczyste podsumowanie konkursu poprowadzone przez Pana…… Uczestniczyło w nim wielu znakomitych gości, m.in. Wojewoda Zachodniopomorski, Wicewojewoda Zachodniopomorski, Zachodniopomorski Kurator Oświaty, Skarbnik Miasta Szczecin, Naczelnik Ochotniczej Straży Pożarnej oraz przedstawiciele Urzędu Miasta i Komendy Miejskiej Policji. Gratulacjom i podziękowaniom nie było końca. 
       Umiejętność udzielania pierwszej pomocy jest niezmiernie ważna w codziennym życiu. To, że konkurs o takiej tematyce cieszy się coraz większym zainteresowaniem wśród młodych ludzi jest dowodem na to, że młodzież jest empatyczna i otwarta na pomoc drugiemu człowiekowi. Poczucie odpowiedzialności i gotowość w każdej chwili na to by pomóc, to cechy postawy, którą powinniśmy wpajać młodym ludziom od początku ich edukacji. A uśmiechnięte i zadowolone buzie wszystkich uczestników tegorocznego konkursu są dowodem na to, że pierwsza pomoc to również świetna przygoda. Serdecznie gratulujemy uczestnikom, zapraszamy na ratownicze zmagania za rok!

 


 1. 1. miejsce – SP nr 21 w Szczecinie,
  2. miejsce – SP im. ks. Jana Twardowskiego w Chwiramie
  3. miejsce – SP nr 3 w Gryfinie,
  4. miejsce – SP nr 7 w Kołobrzegu,
  5. miejsce – Gimnazjum nr 46 w Szczecinie,
  6. miejsce – SP nr 10 w Stargardzie
  7. miejsce – SP nr 1 im. Janusza Korczaka w Chojnie,
  8. miejsce –SP im. Kornela Makuszyńskiego w Kaliszu Pomorskim,
  9. miejsce – SP w Gryficach,
  10. miejsce – SP nr 8 w Policach.

   

W dniu 25 kwietnia 2018 r. zakończył się I etap teoretyczny IV Wojewódzkiego  Konkursu Udzielania Pierwszej Pomocy Przedmedycznej, zorganizowany przez Szkołę Podstawową nr 21 w Szczecinie.
W konkursie wzięło udział 56 szkół z Województwa Zachodniopomorskiego. Część teoretyczna, polegała na rozwiązaniu zadań przez Internet zawartych w teście, które przygotowane zostały przez Ochotniczą Straż Pożarną Szczecin.

Zespoły, które zakwalifikowały się do II – go praktycznego etapu konkursu to:

 • SP nr 21 ze Szczecina
 • SP nr 10 ze Stargardu
 • SP z Chwiramia
 • SP nr 3 z Gryfina
 • SP z Kalisza Pomorskiego
 • SP z Gryfic
 • SP nr 1 z Chojny
 • SP nr 8 z Polic
 • Gimnazjum Nr 46 ze Szczecina
 • SP nr 7 z Kołobrzegu

Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w konkursie, a grupy które zakwalifikowały się do II etapu konkursu zapraszamy do dalszej rywalizacji w dniu 18 maja 2018 roku.

Szkoła Podstawowa nr 21 z Oddziałami Integracyjnymi w Szczecinie,
zaprasza uczniów klas gimnazjalnych do wzięcia udziału
w IV Wojewódzkim Konkursie UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY PRZEDMEDYCZNEJ,

pod patronatami:
- Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty,
- Mecenat Prezydenta Miasta Szczecin

Pełna informacja o konursie znajduje się w zakładce: PIERWSZA POMOC

W dniu 06 kwietnia 2017 r. zakończył się I etap teoretyczny III Wojewódzkiego  Konkursu Udzielania Pierwszej Pomocy Przedmedycznej dla Młodzieży Gimnazjalnej, zorganizowany przez Gimnazjum Nr 18 im. Noblistów Polskich w Szczecinie.
W konkursie wzięło udział 58 szkół gimnazjalnych z Województwa Zachodniopomorskiego. Część teoretyczna, polegała na rozwiązaniu zadań przez Internet zawartych w teście, które przygotowane zostały przez Ochotniczą Straż Pożarną Szczecin.

Zespoły, które zakwalifikowały się do II – go praktycznego etapu konkursu to:

 •     Gimnazjum Nr 18 ze Szczecina
 •     Gimnazjum z Połczyna Zdroju
 •     Gimnazjum z Chwiramia 
 •     Gimnazjum nr 1 z Gryfina
 •     Gimnazjum z Kalisza Pomorskiego
 •     Gimnazjum Nr 3 z Gryfic
 •     Gimnazjum Nr 4 Ze Stargardu
 •     Gimnazjum z Węgorzyna
 •     Gimnazjum Nr 46 ze Szczecina
 •     Gimnazjum Nr 3 z Kołobrzegu

Bardzo dziękujemy wszystkim za udział w konkursie, a grupy które zakwalifikowały się do II etapu konkursu zapraszamy do dalszej rywalizacji w dniu 12 maja 2017 roku.

Copyright © 2019 Szkoła Podstawowa nr 21 w Szczecinie. All Right Reserved.
Powered By Joomla Perfect