Dnia 12 kwietnia 2017 roku odwiedził nas Pan aspirant Michał Sroka z Komendy Miejskiej Policji. Tematem przewodnim naszego spotkania był Program stworzony około 10 lat temu przez Policję zwany „Cyberdżungla”. Prowadzący opowiadał nam między innymi o przeglądarkach internetowych – szczególnie o tych najbardziej popularnych. Ważną część jego wykładu stanowiły informacje na temat zagrożeń i problemów korzystania z Internetu. Wiemy już, co oznacza bezpieczne korzystanie z portalów społecznościowych. Pan Michał Sroka przedstawił nam również kilka ciekawostek dotyczących świata wirtualnego. Dowiedzieliśmy się na przykład, że przeciętny młody człowiek spędza w Internecie około 3,68 godziny dziennie – było to dla nas ogromnym zaskoczeniem.
Lekcja ta była bardzo ciekawa i nie mogę się już doczekać na kolejne spotkanie dotyczące treści informatycznych.

(na podstawie pracy Filipa Kobylańskiego z klasy I d)

Dnia 5 marca 2017 roku na lekcji EDB odwiedzili nas przedstawiciele Żandarmerii Wojskowej. Celem tych zajęć było tym razem przygotownie nas do przetrwania w lesie. Na początku spotkania goście sprawdzili naszą wiedzę z ostatniej lekcji, która dotyczyła topografii i umiejętności czytania mapy. Kiedy już prowadzący upewnili się, że jesteśmy przygotowni do zajęć, zaczęli część praktyczną prezentacji. Dowiedzieliśmy się, w jaki sposób w sytaucjach ekstremalnych można szybko pogrzać jedzenie. Żołnierze wsadzli puszkę w odpowiednią folię, następnie wszystko umieścili w platykowej torbie i zalali to wodą. Po chwili woda zaczęła bulgotać, a po około dwóch minutach była już gotowa pyszna karkówka. Drugim sposobem podgrzania pożywienia, zaprezentowanym przez naszych gości, było położenie puszki na metalowej obudowie, do której została włożona tabletka z wacikiem. Następnie puszka została lekko otwarta i położona na ogniu. Po minucie wszyscy zjadaliśmy się ciepłymi pulpecikami. Na opisywanych zajęciach dowiedzieliśmy się również toego, jak zawiązać mocny węzeł i przejść wraz z kolegą po bagnach. Najlepiej z tym zadaniem poradziła sobie nasza koleżanka  Kaja, której zawiązanie węzła zajęło jedynie 4 sekundy. Próbowaliśmy również zapalić wacik za pomocą krzesiwa – zadanie to okazało się wyjątkowo trudne.
Zajęcia te były wyjątkowo zabawne i udane, a przy tym bardzo ciekawe.

(na podstawie pracy Macieja Władyki z klasy I d)

W dniu 24 marca 2017 r. uczennice z Gimnazjum Nr 18 im. Noblistów Polskich w Szczecinie. W składzie Weronika Krzeska klasa 3C, Kornelia Krajewska, Sandra Szturo z klasy 1D, uczestniczyły w eliminacjach do miejskiego  Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej pod nazwą „Młodzież Zapobiega Pożarom”. Pierwsze miejsce zajęła Kornelia Krajewska, czwarte Weronika Krzeska i piąte Sandra Szturo. Uczennice wykazały się  dużą znajomością zasad postępowania na wypadek pożaru jak również praktycznymi umiejętnościami posługiwania się podręcznym sprzętem gaśniczym oraz wiedzą na temat technik pożarniczych i organizacji ochrony przeciwpożarowej. Kornelia Krajewska będzie reprezentować nasza szkołę i miasto Szczecin w kolejnym etapie wojewódzkim, który odbędzie się w Połczynie Zdroju w dniu 22 kwietnia 2017 r.

Dnia 15.03.2017 roku odwiedziły nas – tradycyjnie na lekcji EDB – dwie panie reprezentujące szczecińską Policję. Rozmawialiśmy wspólnie o tym, jakie przepisy obowiązują nas w trakcie poruszania się rowerem. Dowiedzieliśmy się wielu interesujących informacji, które na pewno przydadzą nam się w przyszłości. Jedna z prelegentek przedstawiła nam sytuacje, w których rowerzysta może zdecydować się na jazdę po chodniku lub poboczu. Zwrócono nam też szczególną uwagę na wyposażenie, które powinnyśmy posiadać podczas jazdy rowerem. Przypomnieliśmy sobie również to, że dzieci do dziesiątego roku życia mogą jeździć na rowerze pod opieką osoby pełnoletniej. Mimo że nas ten przepis już nie dotyczy, warto o nim wiedzieć. Dowiedzieliśmy się też tego, że nie zawsze konieczne jest posiadanie na rowerze odblasku.
Zajęcia te były bardzo interesujące. Mimo że już kolejny raz rozmawialiśmy o zasadach dotyczących rowerzystów, należy pamiętać, że bezpieczeństwo nasze i innych uczestników ruchu drogowego jest najważniejsze – i nigdy dość wiedzy na jego temat.

(na podstawie pracy Aleksa Śmieińskiego z kl. I d)